Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-16 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Nevíte si rady? Ozvěte se.


telefon rodex   +420 604 661 031

mail rodex   info@rodex.czdoprava Doprava zdarma

 při nákupu nad 2500 Kč


vrácení zboží  Výměna zboží

ve 14 dnech


prodejna   Kamenná prodejna

RODEX, Školní 27, Chomutov

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pár slov o tom jak vybrat správnou barvu osvětlení.
17.07.2020
Komentáře (0)

Pár slov o tom jak vybrat správnou barvu osvětlení.

LED světelné zdroje mají mnoho výhod. Jedna z nich je i ta, že se liší barvou vyzařovaného světelného paprsku. Tím se otevírají velké možnosti pro přesné osvětlení jednotlivých místností v domácnosti – v závislosti na jejich účelu a atmosféře, kterou chceme v interiéru vytvořit.

Při rozhodování o volbě LED osvětlení byste se měli řídit nejen tvarem žárovky a cenou. Je také důležité věnovat pozornost barvě světla.

Teplota barev (TC) zdroje světla je uvedena v kelvinech (K):

  • Teplé světlo má méně než 3300-3000 K, blíží se žluté barvě
  • Studené světlo je světlo s TC nad 5000, blíží se modré barvě

Barva světla, která leží mezi těmito hodnotami, může být řečena jako přirozená (bílá) nebo podobná přirozenému nebo slunečnímu světlu.

 

Vliv barvy světla na náladu

Jakou barvu osvětlení tedy vybrat? Záleží na tom, jakou hlavní aktivitu budeme dělat v dané části domu. Teplé, žluté světlo navozuje pocit uvolnění a lépe se při něm relaxuje, zvyšuje kouzlo a útulnost interiéru a také naše pleť vypadá v tomto světle zdravěji.

Studené, světlo do modra využijeme tam, kde pracujeme – chladné světlo stimuluje, podporuje koncentraci a pozornost. Bílá barva osvětlení je dynamičtější a modernější.

Pokud stále nevíte, jakou barvu osvětlení použít uvedeme pár příkladů.

Například, v koupelně je nejvhodnější světlo podobné přírodní barvě a to proto, že odráží skutečnou barvu Vaší kůže. Žluté světlo by zkreslovalo a to by např. u líčení nebylo žádoucí. Kuchyňské pulty by rozhodně neměly být osvětlené studeným (modrým) světlem, protože Vaše pokrmy by v tomto světle nevypadaly lákavě. Podobné to tedy bude i u jídelního stolu. Místa určená pro práci s počítačem nebo pro čtení by měla být dobře osvětlená a současně by neměla být pro oči zatěžující – zde bychom měli volit neutrální světlo (bílé). V obývacím pokoji zase naopak volíme chladnějším světle a to zejména pokud chceme zvýraznit šedou či bílou barvu zdí. Pokud naopak chceme zdůraznit barvu hnědého starožitného nábytku, zvolíme teplejší světlo – tedy žluté. Místa v zahradě, která mají být vytažena z temnoty noci, osvětleny modrým světlem, budou vypadat jako by na ně dopadlo měsíční světlo.

Shrneme-li vše, doporučujeme řídit se city a také soustředit se na cíl, kterého chceme dosáhnout. Správný výběr poznáme tak, že nám bude v každém prostoru v bytě příjemně.

A co cena?

V tomto případě platí, že v případě světelných zdrojů LED si je lepší připlatit za kvalitu. Čím vyšší je kvalita, tím přesnější je barva vyzařovaného světla.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

ZNAČKY

UMBRA

KDE NÁS NAJDETE

Prodejna RODEX

Školní 1975/21

430 01 Chomutov

Kontakty
(Po-Pá, 9-16 hod.)
© 2019 Rodex.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz